همراه با ابن سینای زمان

* زندگی قالب‌گیری شده در احساس و حرکتِ خودمحوری، مساوی مرگ است.
* اساسی‌ترین عامل شکست انسانیت در دوران ما، به شوخی گرفتن و بی‌اعتنایی به موضوع تعهد است.
* بخندیم اما سرمایه خنده‌ ما، گریه دیگران نباشد.

* به عقیده ما، بشر یک میلیون اشتباه ندارد، بلکه تنها و تنها، یک اشتباه مرتکب شده است و آن این است که هدف و ایده‌آل زندگی خود را نمی‌داند.
* اگر اندیشه نباشد، انسان مثل یک شیپور یا دستگاه موسیقی است که سر یک چهار راه گذاشته باشند و هر کس که می‌رسد، در آن به یک شکلی می‌دمد یا به آهنگ و ریتمی می‌نوازد.

* دوای جهالت‌های بشری، سؤال است. بیایید آنچه را نمی‌دانیم سؤال کنیم و تا بتوانیم، سؤال‌ها را بی‌جواب نگذاریم.
* افراد انسانی تا زمانی که قدرت زندگی عقلانی و تحرک با مبانی وجدانی را از دست ندهند، برده شهوات و هوا و هوس و خودخواهی ها قرار نمی گیرند.

* بشر با همه داد و فریادهایی که درباره پیشرفت و تکامل به راه انداخته، هنوز نتوانسته است خود را از زندان خودخواهی نجات بدهد.

* ورود به پیشگاه خداوند که در اذهان عمومی مرگ نامیده می شود، سعادت عظمایی است که برای انسانهای حسابگر، در زندگی همواره مورد انتظار است.

* برای هر انسان آگاه ، هر روز کتابی است که درس هایی خواندنی در آن نوشته شده باشد.
* در هر انسانی که به عشق عدالت بر افروخته شود، میان او و عشق به خدا ، گامی بیش نمانده است.
* یک خنده بی موقع ، و یک ضریه روانی برای انتقام جویی بی مورد، حقوق بی نهایت جان های آدمیان را پایمال می سازد.

* در هیچ دوره ای از تاریخ بشری ، نمی توانید منظره ای زیباتر از چشمان یک انسان پیدا کنید که فروغ احساس وظیفه ، شعله ورش می سازد و نور الهی وظیفه ، پرتو ابدی بر او می بخشد.

* خدایی را که شادی ها برای ما تحفه می آورند، روز دیگر، اندوه ها او را از مغز ما بیرون خواهند کرد.

* ایده آل زندگی عبارت است از : آبیاری و شکوفا کردن آرمانهای زندگی گذران از چشمه سار حیات تکاملی ، و انسان و جهان را در خود یافتن ، و به ثمر رساندن شخصیت انسانی در حرکت به سوی ابدیت.

برگرفته از سایت تبیان

/ 1 نظر / 8 بازدید
محمدعلی صدری

سلام علی آقا ممنونم, جالب و قابل تامل بود ... و به خصوص از این تذکر استفاده کردم و لذت بردم: به عقیده ما، بشر یک میلیون اشتباه ندارد، بلکه تنها و تنها، یک اشتباه مرتکب شده است و آن این است که هدف و ایده‌آل زندگی خود را نمی‌داند. (خدا رحمتشان کند)