سیرهای پر خیر

به نام خدا

برادران عزیز سلام

احسان بدخشیان عزیز مطلبی تنظیم کرده بود؛ فرستاد برای این بنده و خواست که به تملیح، کَمَکی خط خطی اش کنم و افاضه ای اضافه اش (که رفقا مثلا بیشتر دل بدهند و گیرش کنند و از این دست خباثت های تبلیغاتی). اما نشد! یعنی دلم نیامد دست-خط رفقا(آن هم احسانی اش) را مخطوط کنم؛ رویم هم نمی شد بعد کلی معطل کردن مرقومه را سفید برگشت بزنم به صاحبش؛ چه می کردم؟

پیشانی این نگاره، درِ گوشیِ این رفیق قدیم است با شما، بر متن احسان. ان شا الله محکم به دردتان بخورد.

 

الان که دارم برای تو می نویسم 2:30 شب هفتم ماه رمضان است و سر شب با حاجی یک دل سیر مناصحه کرده ایم و لذاست که عجیب دلم دو گوش مفت می طلبد برای ارشاد. پس ...

بسم الله

آدم های خوبی که خوب نیستند را دیده ای تا حالا؟ یک نمونه اش را الان بهت نشان می دهم.

 

نماز می خوانی؟

روزه می گیری؟

دوست دختر هم که نداری الحمد لله ...(نکنه داری؟!!!)

به فقیر هم گاهی کُمَکَکی می کنی

اردو جهادی هم لابد می روی گاهی

کمک به فقرا هم

کارهای خیر دیگر هم

کتاب خوان هم

گوش به حرف پدر و مادر هم

دعای کمیل و ندبه هم

و الباقی خَیَرات

حالا از 20 به خودت چند می دهی؟

اگر بالای 15 ای که خوش به حالت ما را با شما کاری نیست اما اگر زیر 15 بدو بیا پائین که حرف اصلی اما آنجاست.

 

یکی از دوست های خوبم می گفت ما آدم های خوبی هستیم، نماز می خوانیم، روزه و ... (دو صد مثال از کم و کیف خوبیتمان زد) بعد یک مکثی کرد و گفت:

-        اما می دانی ... تو کار می بینی همچین به دردی هم نمی خوریم! یعنی زیاد فرقی نداریم با اون آدم بی نمازه. اصلا ولش کن این حرف ها رو. ببین! بالاخره خدا را خوش نمیاد وقتی برا چرتکه انداختن پول بنزین ملت، راندمان پیکان هم اندازه گیری شده ما راندمان خودمون رو اندازه گیری نکنیم. تو فکر می کنی راندمان وجودی ات چند است.

-         یعنی؟

-        یعنی این قدر که از هستی می سوزونی چقدر تولید می کنی؟

-         مگه تولید هم می کنم؟ یحتمل منفی!

-        [خنده] حالا به فرض که تولید کنی!

-          نمی دونم؛ بی خیال، تو بگیر 20 درصد مثلا! برچسب انرژی هم بزنم؟

-        آره حتما!

-         قرمز مایل به سیاه!

-        خب ببین این 20 در صدت از کجا در آمد؟ یعنی مثلا خیر و شرت را که برآیند بگیریم؛ به طور خالص 20 نوع خیر در وجودت بوده است که به درد هستی بخورد. ها؟

-         مثلا

-         همینه دیگه؟ حالا مستر X که 40 نوع خیر از وجودش در هستی جاری است فکر نمی کنی راندمانش برای هستی  بالاتر از توئه؟

-         خب چرا! ما که بخیل نیستیم. نوکر مستر X هم هستیم با 40 نور خیر وجودی اش!

-        خوب به نظرت ممکن نیست مستر ایکس نماز خوان نباشد؟

-         شاید. ضرورتی نداره.

-        روزه چی؟

-         خب اون هم ممکنه. اما اگه نماز خون نباشه قطعا راندمانش بالای 90 نمیره ها، گفته باشم!

-        خب آفرین منم دقیقا همین رو می خوام بگم. به نظرم نماز برا پروازه نه برا سینه خیز رفتن. پرواز یعنی راندمان بالای 80-90 و مشکل اینجاست که ما داریم دقیقا سینه خیز میریم!!! با همین فطرت با غیرت و نِیچرِ پنچر هم می شود یه جورایی به 40-50 در صد راندمان رسید. اصل اما رسیدن به آن 20-30 در صد آخر است که کار همه نیست. حالا نه فقط نماز، کلا همه کارهای خیلی خوب به نظرم این طوری اند. همه شون مال خیلی خوب شدن اند.

اصلا میدونی یه جا یه رفیق مسیحی ای نوشته بود هواپیما تو هر پرواز فقط پنج دقیقه از حداکثر قدرت موتورهاش استفاده می کنه. میدونی کی؟

-         حتما موقع تیک آف؟

-        آره دقیقا. و میدونی اگه اون پنج دقیقه از حداکثر قدرت موتورش استفاده نکنه؛ مثلا یه ذره کمتر، 80 در صد قدرت موتورهاش رو بیرون بکشه؛ چی میشه؟

-         چی؟

-        هیچی نمیشه! یعنی اصلا از زمین بلند نمیشه! با عرض معذرت باید تمام مسیرش رو آبی-خاکی گز کنه!

-         ربطش؟

-        اون نویسنده هه می خواست بگه ماها هیچ فرقی با هواپیما از این نظر نداریم اگه به موقعش تو زندگی از حداکثر قدرت موتورهامون استفاده نکنیم. هیچی دیگه؛ پرواز بی پرواز!

 

حالا سنمون داره بالا میره و ته ته تهش منم می خوام همین حرف رفیقمون رو بهتون بزنم. اگه هم اکنون از 100 در صد قدرت موتورهامون استفاده نکنیم پرواز بی پرواز. همین خوب بودنِ متوسط است و همین دل خوش خنک های الکی!

برنامه های هیات رو هم قریب به اتفاقش را قبول داریم که روی حساب و کتاب بوده و بالاخره اگه انجام می دادیم به جایی رسیده بودیم یا دست کم دو بال عقل و نقلمان(دست آقا محسن رزمجو را در حال اجرای کفتر عقل و نقل تصور کنید!) یه همبالی ای از خود نشان می دادند.

و تازه این راهی هم که انتخاب کردیم راهی نداره جز همین گذر از همین سیرهای هیاتمان. پس بیا شروع کنیم.

لقمه گنده هم نمی خواد برداریم. از یه گوشه ی سیر شروع کنیم و بریم جلو. مثلا من می خوام تو این ماه رمضونی قرآن روزانه ام رو مرتب کنم. بعدش یکی دیگه و همین جوری. مغزهامون را هم بیاین به کار بیاندازیم. انصافا خیلی ایده میشه زد. اگه همین سیر را برای کنکور سراسری مجبور بودیم بخونیم قطعا این کار رو می کردیم. یعنی از دوگوله مون استفاده می کردیم. این که چطور در کمترین زمان میشه بیشترین چیز رو یاد گرفت و عقب ماندگی رو جبران کرد. مثلا بیاین بعضی جمعه ها با هم یه جا جمع بشیم و بزنیم تو گوش یه دو تا از این کتاب ها که باید می خواندیم و کم کاری کردیم. یا نه اصلا یکی مون بخونه بیاد برا بقیه توضیح بده. یا دیگه ... نمی دونم دیگه بقیه اش رو خودش فکر کن که دیگه چیکار میشه کرد. حتما هست. راه های میان بر قانونی خیلی بهتر از این ها. دست هم را هم باید بگیریم؛ سفت!(یعنی دور از جان اگه نگیریم که باید بریم بمیریم!)

اصلا بیا فکر کنیم آخر امسال باید این ها رو امتحان بدیم؛ ببینم چی کار می کنیم ها!

پس:

ما می تونیم

We can

نحن قادرون

nous pouvons

vi kan

我們可以

우리는 할 수있다

אנחנו יכולים

siamo in grado di

دیگه بقیه اش زحمت خودت برو گوگل ترنسلیت!

 

به نام خدا

برادران عزیز سلام

ماه مبارک رمضان مبارک باشه و ان شا ا... روز جمع شدن روزگارمان(یوم الجمع) حسرت کمی بابتِ از دست داده هایِ ماهِ رحمت بخوریم.

در چلّه ی گذشته(تیر ماه 92) بحثی پیرامون روند عملکرد هیئت و معرفی سیر های هیئت صورت گرفت. بیان شد که اگر هدف والایی داریم و هیئت زمانِ زیادی از زمان های خاص مطالعاتی و رفتاریِ غیرروزمرگی! را از ما می گیره باید دست بجُمبونیم و به جِد در جهت شناسایی نواقص هیئت همدل بشیم تا با همدوشیِ هم بتونیم به جبران و اصلاح بپردازیم.

از این روی فرمت ابتدایی سیر های کنونی هیئت جهت منظم شدن افکار برای ادامه کار تهییه شد و خدمت برادران داده شد.

مرحله ی بعدی که باید برادرآ زحمتش را بکشند، نقد، پیشنهاد و بررسی اعضا هیئت راجع به فرمت تهییه شده است.   (برادران باید لطف کنند و نواقص و عیوب را در قسمت نظرات وبلاگ بگذارند، همچنین سیرها و محتوای سیرهای پیشنهادی ِخودشون را در همین قسمت نظرات قرار بدهند)، موضوع بعدی که حتما نیازمند نظرات شما است، چگونگی ارزیابی عملکرد هیئت در هرکدوم از سیر ها و چگونگی اصلاح و جبران کمبود های هیئت در سیر ها است. لذا جهت باز شدن بحث، مطالبی خام که با پیشنهاد ها و انتقادات شما تصحیح میشه عرضه می شود، پس لطفا خوبِ خوب بگوش:

تا الان سه روش ارزیابی بیان شده:

1-     ارزیابی شخصی: هرکس با توجّه به نیاز و کمبود های خودش نسبت به سیر های هیئت، خودش را ارزیابی کند و جهت رفع نیازها به قسمت بعدی(یعنی همدوشی جهت اصلاح و جبران) رجوع کنه.

2-     تبدیل منِ شخصی به منِ هیئت: فرم های سوالاتی پیرامون هر سیر تهیه بشه و برادران با پر کردن این پرسشنامه ها وضعیّت خودشون را به این کارگروه اعلام می کنند، در نهایت یک ارزیابی نسبتا دقیق و جامع نسبت به هیئت پدید میآید که علاوه بر این که نقاط و قوّت و ضعف هیئت مشخّص میشه و نحوه ی عملکرد آینده ی هیئت را مشخص میکنه، اطلاعات به قسمت همدوشی(جهت اصلاح و جبران) انتقال پیدا میکنه تا با اراده و انگیزه و عمل دوستان اصلاحات و جبران کمبود ها انجام صورت بگیره .

3-     ارزیابی به روش گردان به گردان: این شیوه همان سبک قسمت 2اِ، با این تفاوت که نام افراد در فرم های سوالات نوشته نشده و صرفا نام گردان(مثلا تفسیر تسنیم، و یا انسان به انسان) نوشته می شود، طبیعی است ادامه ی مراحل نیز به همان شیوه ی قسمت 2 به قسمت اصلاح و جبران و کمبودها انتقال میابد.

 مرحله ای که پس از نتیجه گیری از مرحله ی ارزیابی، باید به دنبال شیوه ای مناسب برای برای جبران و اصلاح کمبودهای هیئت باشیم. مرحله ی همدوشی برادران هیئت برای جبران و اصلاح.

تا الان روشی که برای این مرحله ارئه شده به شرح زیرهِ، و جدا منتظر نظرات و پیشنهادات شماست:

  هر سیر و یا ریزسیر(بخشی از سیر) فراخور اهمیّت و محتوای آن دارای یک مربّی است، مربّی وظیفه دارد اطلاعات خود را پیرامون مطالب مخصوص سیر خود به نِسبت، جامع و کامل کند، و به روش های مطلوب حرکت برادران در سیر با فراخور استعداد و علاقه و وقت و نیاز براداران را بررسی کند. تا به هرکس با نیاز و استعداد متفاوت بتواند پیشنهادهای مناسب او را بدهد.

 

جمع بندی:

 ان شا الله مراحل کارگروه ارزیابی و اصلاح و جبران به شرح زیر می باشد:

1- ایجاد فرمت ابتدایی سیر های کنونی هیئت و محتوای اجمالی هر سیر. «چلّه ی تیر ماه92»

2- نقد و بررسی اعضا هیئت راجع به فرمت تهییه شده. «از چلّه ی تیر ماه تا اردوی مشهد عید فطر92»

3- پیشنهادات و انتقادات دوستان نسبت به نحوه ی ارزیابی و همدوشی هیئت«از چلّه ی تیر ماه تا اردوی مشهد عید فطر92»

3- اعمال نظرات و پیشنهادات دوستان در فرمت سیر های هیئت توسط کارگروه مذکور و جمع بندی نظرات دوستان و مشورت ها در نحوه ی چگونگی ارزیابی و همدوشی طرح. «از چلّه ی تیر ماه تا اردوی مشهد عید فطر92»

4- اعلام جمع بندی فُرمت ها و فرآیند ارزیابی و همدوشی هیئت به برادران «جلسه ی اردوی مشهدعید فطر92»

 

 

 

 

 

برای اطلاع از سیرهایی که حتما اطلاع دارین(!) چی بودن بی زحمت از این جا فایل رو دانلود کنید.

/ 0 نظر / 37 بازدید