نقش امام سجاد(ع) در روشنگری و بصیرت مردم

حضرت آیۀ الله جوادی آملی :

*با آنکه امام سجاد (علیه السلام ) فاصله کربلا تا شام را با سکوت گذراند و فقط به یاد حق مترنم بود و با کسی جز اهل بیت (علیهم السلام ) حرف نمی زد ، و با آن که اورا در کوفه زندانی کرده بودند و با آهنِ گران و سخت ، دست و پای مبارک او را بسته و بر شتر برهنه سوارش کرده بودند و از رگهای بدن او خون جاری بود ، هنگامی که شروع به سخن کرد ... چنان افشاگری کرد که صدای گریه ی مردم بلند شد و به یکدیگر می گفتند : هلاک شدید و متوجه نیستید که چه کار کردید و چه بر سرتان آمده است .

*امویان به خیال خود ، پس از دربند کردن دین و به زنجیر کشیدن آن ، پنداشتند که دین را اعدام کردند و به زعم خود ، دین را که بازیچه می دانستند ، از بین بردند ؛ ولی امام سجاد و حضرت زینب (علیهما السلام ) در صحابت سالار شهیدان و با رهبری آن ذات مقدس ، دین را زنده کردند و غل های سنگین و زنجیرها را از دست و پای دین باز کردند و آنها را به درب خانه ی نامیمون بنی امیه و بنی مروان زدند و برای ابد رسوا و منکوبشان کردند ...

*هنگامی که کاروان اسیران حادثه عاشورا به دروازه شام رسیدند ، مردی از امام سجاد (علیه السلام ) پرسید : در نبرد کربلا چه کسی پیروز شد ؟ آن امام همام در پاسخ فرمودند : برای آگاهی از این امر ببین هنگام اذان و اقامه نام چه کسی را می بری .  

  
نویسنده : حمیدرضاحاجی علی نیلی ; ساعت ۱٢:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۱٠/٢٠